VANUSEKLASSIDE TOP3
M16
1. | Karel Gustav Rei | M16 | CFC | 1:38:21. | 2. | Aaron Parker Järveoja | M16 | Raplamaa Rattaklubi KoMo | same time. | 3. | Glen Gregory Kõiv | M16 | Team Kodar | same time. |
| M19-34
1. | Raul Rätsep | M19-34 | | same time. | 2. | Markus Lepmets | M19-34 | | 1:38:30. | 3. | Janar Kannimäe | M19-34 | Hauka Veloklubi | 1:38:33. |
| M35-39
1. | Mart Vainre | M35-39 | Bike Fanatics CC | 1:38:15. | 2. | Keijo Priks | M35-39 | | same time. | 3. | Martin Ligema | M35-39 | | same time. |
| M40-44
1. | Rainer Sildvee | M40-44 | kinema.eu | 1:38:24. | 2. | Virko Varrik | M40-44 | Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi | 1:38:40. | 3. | Ando Arula | M40-44 | Tartu Velo | 1:38:43. |
| M45-49
1. | Rauno Pikkor | M45-49 | 21CC Triatloniklubi | same time. | 2. | Tõnu Tõnov | M45-49 | Bike Fanatics CC | same time. | 3. | Bruno Tamm | M45-49 | CC Rota Mobilis | same time. |
| M50-54
1. | Eero Kiskonen | M50-54 | KJK | same time. | 2. | Kurmo Neemela | M50-54 | Dünamo | same time. | 3. | Meelis Leidt | M50-54 | Peloton | 1:39:25. |
| M55-59
1. | Väino Kaur | M55-59 | FreeSport | same time. | 2. | Alar Nigul | M55-59 | CFC Spordiklubi | 1:38:50. | 3. | Madis Müürsepp | M55-59 | Viimsi Rattaklubi | same time. |
| M60-69
1. | Raul Arula | M60-69 | Tartu Velo | same time. | 2. | Toomas Viigipuu | M60-69 | Tartu SK Velo | 1:46:25. | 3. | Eduard Sidorenko | M60-69 | NarvaRatturid | 2:00:18. |
| N19-34
1. | Triin Rast | N19-34 | | 1:53:02. |
| N35-39
1. | Anastassia Gorðkova | N35-39 | NarvaRatturid | 2:25:10. |
| N40-44
1. | Karin Mikk | N40-44 | Karontek | 2:00:34. |
| N45-49
1. | Eike Sild | N45-49 | Trismile | 1:53:46. |
| NJ
1. | Eliise Kivistu | NJ | SK Rakke | 1:46:43. | 2. | Liisi Lohk | NJ | Pärnu Kalev Spordikool | 1:52:28. |
Matka- ja noortesõitTOP3 1. | Leander Tammistu | M14 | Viljandi Rattaklubi | 44:04. | 2. | Ragnar Tarmu | M | Hawaii Express | 44:24. | 3. | Zlata Broniðevskaja | N16 | Kalevi Jalgrattakool | 44:36. |
VANUSEKLASSIDE TOP3
M12
1. | Martti Lepik | M12 | TYASK | 1:04:18. |
| M14
1. | Leander Tammistu | M14 | Viljandi Rattaklubi | 44:04. | 2. | Silver Semjonov | M14 | Viljandi Rattaklubi | same time. | 3. | Kaur Kannel | M14 | Viljandi Rattaklubi | 44:42. |
| N12
1. | Eliis Veske | N12 | Lõuna-Eesti Rattaklubi | 51:43. |
| N14
1. | Emma Sofia Murrut | N14 | CFC | 50:26. | 2. | Adeele Jaht | N14 | Rein Taaramäe Rattaklubi | 51:11. |
| N16
1. | Zlata Broniðevskaja | N16 | Kalevi Jalgrattakool | 44:36. | 2. | Maria Jürisaar | N16 | Haanja rattaklubi | 45:21. | 3. | Maria Dolores Sova | N16 | Peloton | 50:57. |
| |